Gyülekezeti életünk 2015-ben

Gyülekezeti életünk, minden év januárjában átgondolásra kerül, milyen eseményeket tervezünk, mi az, amit el szeretnénk érni, mi az, ami mellé oda kívánunk állni. Van, amit minden évben el kell végeznünk, amit örömmel tervezünk, ezek az Istentiszteletek, amelyeket a Lelkipásztor tervez meg. A tervezéskor figyelembe lehet venni a Bibliaolvasó kalauz minden napra előírt Igei részeit, vagy lehet tervezni sorozatokat, egy-egy bibliai könyv alapján, vagy téma alapján. Jó dolog, ha az Istentiszteleten egyszerre van jelen az állandóság, kiszámíthatóság, de ott marad a hallgatóban a kíváncsiság is, hogy a Lelkész hogyan fogja kibontani az adott témát, gondolatot. Jó dolog, ha a hallgatóság is tud készülni az Istentiszteletre, tudja azt, mi lesz a téma, (ilyenkor a Bibliaolvasó kalauz szerint haladunk) hiszen otthon, elolvasta az adott részt aznap reggel.

Tervezzük a Bibliaórákat, Nyáregyházán és Felsőn, de tervezzük a hittanórákat Nyáregyházán és Újlengyelben is, iskolákban, óvodában, de a Gyülekezeti házban is. Tervezzük a konfirmációra való felkészítést gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt. Tervezzük az ifjúsági alkalmakat, filmklubokat, táborokat gyerekeknek helyben, gyerekeknek bringával a Balaton körül, viziturát valamelyik országunkban lévő folyóra. Tervezzük az idősek napját februárban minden esztendőben, de tervezzük a házasságok megáldását augusztusban. Tervezzük a konfirmáció vizsgát, a gyülekezet kiemelt ünnepét, de tervezzük június utolsó szombatján a Pótharaszti Romtemplomnál a szabadtéri Istentiszteletet, Úrvacsorát és szeretetvendégséget. Készülünk a gyermekek karácsonyára, de készülünk az évi két Református bálra, valamint Újlengyelben a toronybálra.

Gondolkozunk és tervezünk az épületeink állagmegőrzésének lehetőségeiről, vagy éppen új építésének finanszírozásáról. Gondolkodunk az alapítványunk küldetéséről, feladatairól is, amely reménység szerint egyre szerteágazóbbá fog válni.  Tervezzük a presbitereink továbbképzését miden évben, egy teljes napon keresztül együtt vagyunk januárban és végig vesszük a terveinket. Tervezzük az evangelizációs hetet, ahol estéről – estére, más és más lelkész hirdeti az Igét. Tervezzük az ökumenikus alkalmakat a másik két felekezettel, a reformációi emlékestet október 31-én. Tervezzük a szabadtéri ökumenikus alkalmat szeptemberben a falunap záró eseményeként. Tervezzük a gyermeknapot missziós célzattal Újlengyelben és átvisszük a gyerekeket lovas kocsikkal. Tervezzük, hogy megyünk segíteni az év során több esetben is, a Molnár Mária Gyermekotthonba Ceglédre. Hat, nyolc fő segít a szellemi és testi fogyatékos gyermekeket ápoló intézet konyháján, varrodáján, vagy éppen a gyermekek sétáltatásában. Tervezzük a vigasztaló Istentiszteletet azoknak a gyászolóknak, akik az eltelt egy esztendőben ravatal mellett álltak. Tervezünk ifjúsági kirándulást a Börzsönybe, de barlangászatot is. Tervezzük, hogy a középiskolákba járó, érettségire készülő gyerekek, a közösségi munkáinkba bele kapcsolódhassanak, megszerezhessék az érettségihez kellő pontszámokat.

Az Egyházi élet a készülődésről szól, minden nap, minden héten, események voltak, események vannak és események lesznek. Egyik program után a másik következik, próbáljuk az élet minden szegmensét felfedezni, feltárni és a felmerülő problémákra, segítő kezet nyújtani. A település életében az Egyházak munkája igen jelentős, igen fontos. Az embereknek értelmes elfoglaltságot ad, lelkileg gyógyít, problémákat tár fel és orvosol. Gyerekeknek és fiataloknak programot, biztosít, közösséget ad. A jövő generációja elvándorol a nagyvárosok felé, ha helyben nem kapja meg a közösség élményét, a programot, az életteret. Fontos lenne, hogy az Önkormányzat is ráébredjen arra, hogy az Egyházakat támogatnia kellene, nem formálisan, látszólagosan, hanem anyagi, pályázati téren is. A támogatásnak nyíltnak kellene lennie, mindhárom felekezet részvételével, közös terveket készítve, a támogatás mértékéről és felhasználásról együtt kellene dönteni. Vannak települések, ahol mindez jól működik, nálunk is működhetne.

Kelemen Norbert Református Lelkész