Vizitúra 2014 Tiszabecs – Tokaj

Találatok: 764

A TÚRA IDŐPONTJA: 2014. JÚLIUS 28- AUGUSZTUS 5.

A VIZITÚRA ÚTVONALA: Tiszabecs – Tokaj.
                                                                                              
A túrakezdés Július 28-án 5.30-kor a Templomnál, ahonnan a pakolást befejezve, busszal indulunk Szolnokra. A tervezett létszám 30-32-fő. A felszereléseket, sátrakat külön autó viszi, valamint a hordókat. Tiszabecsről még aznap elindulunk a kenukkal, az első célállomásig. A vízi élet azonnal kezdődik, rövid oktatás után szétosztjuk a csomagokat, gyerekeket, valamint a hajókat. Indián kenukkal tervezzük a túra lebonyolítását, amelyek alkalmasak a felszerelések befogadására, könnyűek (üvegszálas műanyag), valamint két légkamrával rendelkeznek, ami miatt, ha megtelnének vízzel, akkor sem süllyednek el.  A kenuk négy személyesek, három fő evez, valamint a negyedik evez és kormányoz. Minden kenuba a kormányos vagy felnőtt, vagy olyan nagy fiatal, aki több viziturán is bizonyította alkalmasságát. Aki nem tud úszni, (biztosan és kitartóan) annak a mentő mellény a vízen kötelező, amit be is tartatunk (16-év alatt kötelező).

Összesen a táv, amit evezni fogunk 240-km körül lesz időjárástól függően. A táv nem lebecsülendő, igazi kihívás, igazi erőpróba, de nem haladja meg a teljesítő képességet. Minden nap a távolság, amit teljesíteni fogunk 30-km körül van. A Tisza vadregényes, rendkívül gazdag növény és állatvilággal rendelkezik, ha kedvez az időjárás, akkor Szatmárcsekétől már nagy homokpadok várnak, ahol ki tudunk kötni és tudunk játszani akár táborozni. A madarak igazán testközelből láthatóak, a vízi világ megnyílik előttünk. A táborozás során sátorban alszunk, kettő, vagy négyszemélyes sátrakat viszünk. Aki saját sátorral rendelkezik (nem a legolcsóbb egyfalú Tesco sátorral) az hozhatja magával, aki nem rendelkezik vele, annak biztosítunk. Hálózsákban alszunk, valamint szükséges egy polifon a hálózsák alá, akinek nincs hálózsákja, azt is tudunk biztosítani. A táborverés kempingekben történik általában, de fogunk településtől távol is táborozni. Magunkra főzünk, az alapélelmiszereket visszük a kenukban, a boltokban a kenyeret, a tejet és húsfélét vesszük. A reggeli általában meleg, kiadós, mivel délben az evezés közben nincs lehetőség a főzésre. Az ebéd általában hideg étel, amit magunkkal viszünk, a délutáni kikötés és sátorverés után állunk neki a meleg vacsora főzésének. Az étkezésre nem szokott panasz lenni, hiszen a közös élelmiszerekből bármikor kap az, aki éhes. Nem adagokat kapnak a gyerekek, hanem addig ehetnek, amíg jól nem laknak. A tábor alatt sok mindent megtanulnak, amit más táborokban, nem. Minden nap sátort bontunk és sátort verünk. Maguknak állítják, ők alszanak benne, meg fogják tanulni gyorsan és pontosan, hiszen ezen múlik a kényelmük és így nem fognak beázni. Minden nap csomagolni kell a ruházatot, előrelátóan, hiszen menetközben már nincs lehetőség változtatni a ruházaton. A ruhákat, hálózsákokat 60-literes csatos műanyaghordóban tároljuk, hiszen így nem lesznek vizesek a hajóban, vagy akár esőben. A hordó praktikus és előnyös, de aki nem akar költeni rá, az becsomagol 10-db erősfalú műanyagzsákot az is megteszi. A vízen laza kötelékben evezünk, egymás mellett, vagy akár 10-20-méter távolságban egymástól, az adott helyzettől függ. A szabadság, amelyet élvezhetnek a gyerekek, nem az egymás piszkálásából áll, hiszen itt mindannyian egymásra vagyunk utalva, itt fizikailag elfáradunk, itt van elég látnivaló, van mit tenni. A táborban nem lehet unatkozni. Aki szeret horgászni minden nap, megteheti, sokan élnek ezzel  lehetőséggel. Az élő víztől nem féltem a gyerekeket, nem volt rossz tapasztalatom belőle, pedig sok –sok kilométert eveztem gyerekekkel.

Referenciáink: (Tiszabecs – Tokaj 1996. 240-km. Tisza). ( Tokaj – Abádszalók 1998. 210-km. Tisza).    ( Tokaj ártéri vízitúra 3-nap 1999. 40-km.Bodrog). ( Körösszakáll – Csongrád 2000. 180-km. Körös).  ( Komárom – Sugovica 2002. 350km. Duna).  ( Felsőberecki – Tiszacsege 2006. 160 km. Bodrog és Tisza).  (Tiszabecs – Tokaj 2008. 240-km. Tisza) (Tiszacsege – Tiszapüspöki 2010. 170-km. Tisza). (Rajka – Komárom 2011. 170-km. Duna). (Körösszakáll – Csongrád 2012. 180-km Körös.) (Szolnok-Szeged 2013. 175-km. Tisza). Összesen 2115-km tettünk meg a Nyáregyházi gyerekekkel, Istennek hála, baleset és sérülés nélkül.

A tábor költsége: 25.000-ft /fő.  Tartalmazza az utazást, kenuk, evezők, mentőmellények használatát, kemping díjakat, étkezést, mindent, ami együtt jár a táborozással indulástól érkezésig.  Jelentkezés 10.000-ft befizetéssel, mivel a hajók befogadóképessége adott, azokat a helyszínre kell szállíttatni stb. Jelentkezés Kelemen Norbert ref. lelkész 06-70-316-0326. Az indulás előtt július közepén szülőértekezletet tartunk, ahol minden felmerülő kérdésre válaszolok.

Programok: A napi rutinon túl, ami a sátorbontásból, sátorépítésből, esti főzésből, hajóba be és kipakolásból áll, áhítatokat tartunk (30-perc) vagy napközben a vízen, vagy este a vacsora után a tábortűznél.

Utazás: busszal történik: azért mert képes a helyszínre vinni bennünket, és gyors, hiszen az első és utolsó napon is evezni szeretnénk.

Elhelyezés: általában kempingekben és sátorban történik, kivétel, ha belátható távolságon belül nem találunk kempinget, akkor kialakítunk éjszakára alkalmas táborhelyet. Akinek van sátra, (és az nem az eldobható Tesco egyrétegű sátor) az abban alszik, akinek nincs annak segítünk. A sátorban és hálózsákban alszunk, a hálózsák alatt egy polifon hasznos lehet a szigetelés és a talajban előforduló göröngyök miatt.

Életkor: A saját fiaimat 7-éves kortól már elvittem a vízitúrákra, nagyon élvezték. Az alsó korhatár az általános iskola első osztálya, a felső korhatár pedig nincs megkötve, a rugalmasságon, csapatszellemen múlik minden.

Szükséges felszerelések:

  • sátor, hálózsák, polifon,
  • Tisztálkodó szerek: tusfürdő, sampon, fogkefe, fogkrém, törölköző.
  • Naptej, sapka (szalmakalap) a vízre, fürdőruha.
  • Két cipő (edző cipők, vagy tornacipő) papucs.
  • Fehérnemű minden napra, melegítő (éjszakára is és nem pizsama) pulóverek.
  • Esőkabát, elemlámpa.
  • Kullancsriasztó spray.
  • Telefon hozható, garanciát nem vállalok rá, sem a töltögetésére.
  • Költőpénz: a saját józan belátás szerint, (fagyira, üdítőre).
  • T.B. –kártya (elég a fénymásolat).  

Evőeszközöket, tányérokat mindenki magának hozza és magának tartja tisztán (jobb a fém tányér és fém evőeszköz, kis bicska.) A táboraink kalandot, szabadságot, élményeket kínálnak, ahol nagyfokú önállóságot és felelősséget, bajtársiasságot tanulhatnak.

Kelemen Norbert ref.lp.